Το-ε?ργο-του-Συμβου?λου-Σχολικη?ς-Ζωη?ς-2

Ο Συ?μβουλος Σχολικη?ς Ζωη?ς συμβουλευ?ει, καθοδηγει? και ενημερω?νει μαθητε?ς, γονει?ς και κηδεμο?νες σε θε?ματα παιδαγωγικη?ς αντιμετω?πισης ζητημα?των σε τομει?ς που απασχολου?ν τη σχολικη? μονα?δα, ο?πως ενδεικτικα?, η διαχει?ριση κρι?σεων και προ?ληψη ακραι?ων συμπεριφορω?ν, μαθησιακε?ς δυσκολι?ες, συμπερι?ληψη και ενσωμα?τωση, μαθητε?ς με ιδιαι?τερες δυνατο?τητες, κλι?σεις και ταλε?ντα, μετα?βαση σε α?λλες βαθμι?δες, σχολικη? κινητικο?τητα, συμβουλευτικη? και ομα?δες γονε?ων και παρα?λληλα συμβα?λλει στην καλλιε?ργεια σχε?σεων εμπιστοσυ?νης μεταξυ? των μελω?ν της εκπαιδευτικη?ς κοινο?τητας. Ασκει? τα καθη?κοντα? του και λειτουργει? συμπληρωματικα? και ενισχυτικα? προς τους υφιστα?μενους θεσμου?ς υποστη?ριξης των σχολικω?ν μονα?δων, χωρι?ς να υποκαθιστα? τις αρμοδιο?τητες του συλλο?γου διδασκο?ντων, του Διευθυντη? και του Συντονιστη? Εκπαιδευτικου? Ε?ργου της σχολικη?ς μονα?δας η? τις αρμοδιο?τητες υποστηρικτικω?ν δομω?ν της εκπαι?δευσης.

Με απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων και του Διευθυντή του Σχολειου ορίζονται η κα. Πρίνου Ειρήνη (prinouei@gmail.com)  και ο κος Αθανασόπουλος Γιάννης (j.athanassopoulos@gmail.com)