egkyklios_aitisis_dilosis_gel_2024

ypovoli_dikaiologitikon_ypopsifion_me_eidikes_ekpaideytikes_anagkes_

i_exetastea_yli_ton_panelladikon_exetaseon_toy_2024

Σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία, οι υποψήφιοι/ες (μαθητές/τριες και απόφοιτοι) που επιθυμούν να συμμετάσχουν στις πανελλαδικές εξετάσεις ΓΕΛ για εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, καλούνται να υποβάλουν σχετική Αίτηση-Δήλωση (Α-Δ) στο διάστημα από Τετάρτη 29-11-2023 ως και Παρασκευή 15-12-2023. Η Αίτηση – Δήλωση υποβάλλεται από τους υποψηφίους/ες  στα Λύκεια. Ο/Η υποψήφιος/α συμπληρώνει χειρόγραφα την Αίτηση – Δήλωση και στη συνέχεια την υποβάλλει στο Λύκειο για ηλεκτρονική καταχώριση ο ίδιος ή ο νόμιμα εξουσιοδοτημένος εκπρόσωπός του μέσα στην προβλεπόμενη προθεσμία στο Λύκειο που φοιτά ή, αν πρόκειται για απόφοιτο, στο Λύκειο από το οποίο αποφοίτησε ή στο πλησιέστερο στην κατοικία του Γενικό Λύκειο.

Η Αίτηση-Δήλωση υποβάλλεται με την επίδειξη ταυτότητας (ελληνικής ή ξένης) /διαβατηρίου (ελληνικού ή ξένου) ή άλλου επίσημου εγγράφου αποδεικτικού της ταυτοπροσωπίας, προκειμένου να ελεγχθεί η ορθή καταχώριση των στοιχείων. Η Αίτηση-Δήλωση των αποφοίτωνσυνοδεύεται υποχρεωτικά από ευκρινές φωτοαντίγραφο του τίτλου απόλυσης σχολείου Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.