Στις 2 Φεβρουαρίου 2024 οι μαθητές/τριες των τμημάτων Β3 και Β5 με υπεύθυνες καθηγήτριες την κ. Σκαραμαγκά Δάφνη και την κ. Παπαναστασίου Μαρία επισκέφθηκαν το Μουσείο Μπενάκη Ελληνικού Πολιτισμού στο Κολωνάκι και ξεναγήθηκαν στη βυζαντινή συλλογή του Μουσείου, στο πλαίσιο του μαθήματος της Ιστορίας.

Οι μαθητές/τριές μας είχαν την ευκαιρία όχι μόνο να θαυμάσουν από κοντά το νεοκλασικό κτίριο της οικογένειας Μπενάκη και να ενημερωθούν για την ιστορία του, αλλά και να περιηγηθούν στη χιλιόχρονη πορεία του Βυζαντίου μέσα από τη βυζαντινή συλλογή και την εξαιρετική ποικιλία της: έργα μικροτεχνίας, χάλκινα και αργυρά σκεύη εκκλησιαστικής ή καθημερινής χρήσης, δημιουργίες μικρογλυπτικήςκαι χειρόγραφα, βυζαντινά κοσμήματα, όλα μοναδικά για την τέχνη και την ποιότητα της κατασκευής τους και ακόμη οι γνωστές βυζαντινές και μεταβυζαντινές εικόνες ως κάποια από τα πιο γνωστά και αγαπητά αντικείμενα των συλλογών του Μουσείου βρέθηκαν στο επίκεντρο του ενδιαφέροντος των μαθητών/τριών μας. Ήταν πραγματικά μια εποικοδομητική και ενδιαφέρουσα από κάθε άποψη εκπαιδευτική επίσκεψη!