Ειδικός έπαινος για το Αναξαγόρειο Γενικό Λύκειο Νέας Ερυθραίας στον πανελλήνιο διαγωνισμό “Τα εκθέματα του Μουσείου μέσα απο τα μάτια των μαθητών”1821-2021:Από τον αγώνα για ανεξαρτησία στην καλλιέργεια της γνώσης. Το Πανεπιστήμιο Αθηνών στο νεοσύστατο κράτος”!!!

Η ομάδα συμμετοχικής δράσης της Βουλής των Εφήβων που συμμετείχε παράλληλα στον διαγωνισμό!!Η εργασία μας αφορούσε τον Μακρυγιάννη και είχε τίτλο “Από το καριοφίλι στη δύναμη της πένας!!Δώρο ένας ηλεκτρονικός υπολογιστής για το σχολείο, βιβλία και νομίσματα!!!

ίας στον πανελλήνιο διαγωνισμό “Τα εκθέματα του Μουσείου μέσα απο τα μάτια των μαθητών”1821-2021:Από τον αγώνα για ανεξαρτησία στην καλλιέργεια της γνώσης.Το Πανεπιστήμιο Αθηνών στο νεοσύστατο κράτος”!!!

Οι μαθητές διάλεξαν ένα έκθεμα από το Μουσείο Ιστορίας, τα Απομνημονεύματα του Μακρυγιάννη. Στόχος ήταν να επικοινωνήσουν με το κοινό το έκθεμα, χρησιμοποιώντας διαφορετικές μουσειακές τεχνικές. Κατασκεύασαν μακέτα που αναπαριστά τη μάχη του Πέτα, πλάκες από πηλό  με αποφθέγματα του Μακρυγιάννη γραμμένα σε braille δείχνοντας την ευαισθησία τους στα άτομα με προβλήματα όρασης, ζωγράφισαν τον Μακρυγιάννη, δημιούργησαν χρονολόγιο, οπτικοποίησαν τη ζωή του μέσω animation και βίντεο, έφτιαξαν κουίζ και έγραψαν ερευνητική εργασία 2000 λέξεων.